معرفی, مقالات

آشنایی با انواع مدل‌ هواپیماهای بوئینگ

معرفی انواع هواپیمای بوئینگ و ظرفیت انها

هواپیما، وسیله‌ای که پیش از اختراعش، طی کردن مسافت‌های طولانی بین کشورها یا قاره‌ها کاری دشوار و زمان بر بود. اما هواپیما حمل و نقل را کاملا متحول و دگرگون کرد و امکان مسافرت‌های طولانی در کمترین زمان را فراهم و کمک بزرگی به بشر در این زمینه کرد. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی انواع هواپیما و بررسی ویژگی‌های آن‌ها بپردازیم.
هنگامی که صحبت از معرفی انواع هواپیما به میان می‌آید، اولین نام‌هایی که به ذهن انسان خطور می‌کنند، نام‌هایی مانند “بوئینگ” یا “ایرباس” هستند، که هر یک خانواده بزرگی از هواپیماها بوده و به علت کاربرد گسترده و کیفیت بالای خود شهرت بسیاری پیدا کرده‌اند. اما هواپیماهای مسافربری تنها محدود به این دو نام نمی‌شوند. “فوکر هلند” و “مک دانل داگلاس” از دیگر نام‌های بزرگ در زمینه تولید هواپیما هستند.

انواع هواپیما را می‌توان بر اساس ویژگی‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. مانند برد مسافت پرواز، پهن پیکر و باریک پیکر بودن. در ادامه، ضمن معرفی هواپیماها و ویژگی‌هایشان، مزیت‌های هر کدام را بررسی می‌کنیم. دانستن این اطلاعات برای کسانی که قصد استفاده از تورهای آژانس‌های مسافرتی را دارند یا به دنبال مسافرت هوایی هستند می‌تواند مفید باشد.

معرفی هواپیماهای بوئینگ

شرکت هوایپمایی بوئینگ “Boeing” که در سال 1916 تاسیس شد، یکی از بزرگترین و پردرآمدترین شرکت‌های کشور آمریکاست که از نظر صادر کردن کالا و خدمات، به عنوان موفق‌ترین شرکت در این کشور شناخته شده است. بوئینگ همیشه یکی از بزرگترین نام‌ها در زمینه تولید هواپیماها بوده که در این زمینه توانسته به موفقیت‌های زیادی دست یابد. در ادامه به معرفی هواپیماهای بوئینگ و بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

  • بوئینگ MAX737
  • بوئینگ 737
  • بوئینگ 747
  • بوئینگ 757
  • بوئینگ 777

بوئینگ MAX737

آشنایی با انواع مدل‌های هواپیماهای بوئینگ

بوئینگ MAX737 یکی از جدیدترین انواع هواپیماهایی است که به ایرلاین‌ها عرضه شده است. بوئینگ MAX737 برای مسافربری طراحی و ساخته شده و ظرفیت آن بین 138 تا 172 نفر است. میزان ظرفیت این مدل بوئینگ بر اساس نحوه چینش صندلی‌های آن و میزان فشردگی آن‌ها تعیین می‌شود. از جمله مزیت‌های بوئینگ MAX737 می‌توان به مصرف سوخت کمتر، سازگاری بیشتر با محیط زیست به دلیل تولید آلودگی کمتر، سر و صدای کمتر نسبت به بسیاری از هواپیماهای تک راهرویی اشاره کرد.

بوئینگ 737

آشنایی با انواع مدل‌های هواپیماهای بوئینگ

بوئینگ 737، یکی دیگر از انواع شناخته شده و با سابقه در میان هواپیماهای شرکت بوئینگ، که اولین پرواز خود را در سال 1967 انجام داده است. بوئینگ 737 که دارای دو موتور توربو فن است، از انواع هواپیماهای تک راهرویی بوده و برای طی مسافت‌های متوسط گزینه مناسبی به حساب می‌آید. این مدل بوئینگ تا الان یکی از هواپیماهای موفق و کاربردی بوده و توانسته جایگاه خوبی در میان هواپیماهای مسافربری داشته باشد.

بوئینگ 747

آشنایی با انواع مدل‌های هواپیماهای بوئینگ

بوئینگ 747 پس از “ایرباس 380” از بزرگترین هواپیماهای مسافربری جهان محسوب می‌شود، که شهرت بسیار و ظرفیتی معادل 550 نفر دارد. نام دیگر این مدل بوئینگ، “جامبوجت” است. جامبوجت دارای 4 موتور و سرعت بالاست، برای مسافت‌های بلند و طولانی گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شود.

بوئینگ 757

آشنایی با انواع مدل‌های هواپیماهای بوئینگ

بوئینگ 757 یکی دیگر از هواپیماهای نام آشنای شرکت بوئینگ، که اولین پرواز خود را در سال 1982 انجام داده است و از انواع هواپیماهای باریک محسوب می‌شود. در بین هواپیماهای تک راهرویی شرکت بوئینگ، این مدل یکی از بزرگترین‌هاست و می‌تواند تا حداکثر 240 مسافر ظرفیت داشته باشد.

بوئینگ 777

آشنایی با انواع مدل‌های هواپیماهای بوئینگ

بوئینگ 777 یکی از هواپیماهای معروف، در میان هواپیماهای پهن پیکر است. این مدل بوئینگ برای اولین بار در سال 1995 پرواز کرد و ظرفیت حمل مسافر آن بین 370 تا 396 نفر متغیر است. فاصله بین دو بال این مدل بوئینگ بین 60 تا 64 متر بوده و دارای سرعت بسیار بالایی است که توانسته رکورد 945 کیلومتر بر ساعت را نیز ثبت کند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *