گزارش, مقالات

آشنایی با اهمیت تبلیغات فرودگاهی و تبلیغات در هواپیما

گردشگری از صنایع مهمی است که در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته و توانسته سهم بزرگی از تولید ناخالص داخلی کشورهای در حال رشد را به خود اختصاص دهد. شرکت‌های مختلف برای توسعه صنعت توریسم و کمک به ایجاد جریان مالی پایدار، توجه ویژه‌ای به تبلیغات گردشگری دارند. تبلیغات فرودگاهی و تبلیغات در هواپیما، نقش کلیدی در جذب گردشگران به سمت مراکز دیدنی، هتل‌ها، موزه‌ها، بازارها و دیگر مناطق دارند.

اهمیت تبلیغات گردشگری در فرودگاه‌ها

همیشه در دنیا صنعت توریسم یا همان گردشگری دارای رقابت گسترده‌ای بوده و کشورهای مختلف تلاش داشته‌اند تا با جذب گردشگران، سهم بیشتری از درآمدهای این حوزه را وارد کشورشان کنند. رونق اقتصادی که گردشگری ایجاد می‌کند، موجب شده تا شرکت‌های مختلف، تلاش گسترده‌ای برای استفاده از شیوه‌های نوین جذب مشتریان داشته باشند.
در تبلیغات گردشگری باید بر روی نکاتی متمرکز شویم که تمایزها را نشان می‌دهند. ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی محیطی در فرودگاه‌ها، نقش مهمی در جذب گردشگران دارند، از آنجا که فرودگاه‌ها به‌ عنوان نقطۀ اتصال مسافران با مراکز گردشگری محسوب می‌شوند، طراحی تبلیغات هدفمند در فرودگاه‌ها نقش مهمی در جذب گردشگران به سمت کسب‌ و کارها دارد.

مزایای تبلیغات گردشگری

تبلیغات موثر در صنعت گردشگری مزایایی را برای کسب‌ و کارها ایجاد خواهد کرد، از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. افزایش آگاهی: گردشگران تا در مورد منطقه یا شهری، اطلاعات کافی نداشته باشند، نسبت به سفر اقدام نخواهند کرد. مهمترین مزیتی که تبلیغات برای توریسم ایجاد خواهد کرد، افزایش آگاهی است. تبلیغات فرودگاهی و تبلیغات در هواپیما با توجه به آمادگی ذهنی مسافران نقش مهمی در جذب آنان دارند.
  2. دسترسی به مخاطبان خاص با تبلیغات فرودگاهی: مدیریت هزینه‌ها در صنعت تبلیغات اهمیت دارد، از همین‌رو، مدیران آژانس‌های مسافرتی، هتل‌ها، برندهای محصولات غذایی، رستوران‌ها، مراکز گردشگری و اقامت‌گاه‌ها همیشه به نرخ تبدیل در تبلیغات توجه دارند و از آنجایی که اکثر تبلیغات در هواپیماها و مراکز فرودگاهی را مخاطبان هدف مشاهده می‌کنند، نرخ تبدیل بالاتری نیز خواهند داشت. کمپین‌های تبلیغات گردشگری در فرودگاه‌ها همیشه شانس بیشتری برای موفقیت دارند.
  3. افزایش شهرت برند: مراکز فرودگاهی، ایرلاین‌ها و شرکت‌های سازنده هواپیماهای غول‌پیکر همیشه برای گردشگران معتبر بوده‌اند، زیرا دارای ساختاری مطمئن و رسمی هستند. تبلیغات گردشگری در چنین مراکزی موجب می‌شود تا اعتبار برند تبلیغ‌شونده افزایش یافته و هویت برند “Brand Identity” سریع‌تر شکل گیرد. ایجاد تصویری قدرتمند از برند در تبلیغات، احتمال رقابت‌پذیری را در این بازار رقابتی، افزایش خواهد داد.
  4. امکان معرفی طرح‌ها و فروش‌های ویژه: مراکز فرودگاهی و هواپیماها از نقاطی هستند که در آن قصد خرید گردشگران در حالت حداکثری قرار دارد، از همین‌رو در این فضاها، ظرفیت بالایی برای معرفی محصولات و طرح‌های گردشگری به مسافران وجود دارد.
  5. آموزش به مسافران: همیشه تبلیغات به هدف فروش نیست، بسیاری از دولت‌ها و مراکز رفاهی و گردشگری سعی می‌کنند تا در مراکز فرودگاهی و هواپیماها، نکات مهمی درباره فرهنگ، آداب و رسوم، اعتقادات مذهبی مقصد سفر را نیز به گردشگران انتقال دهند. بنابراین بهتراست که در تبلیغات گردشگری، علاوه بر معرفی مراکز تفریحی، آموزش‌هایی متناسب با مقاصد گردشگری نیز به مسافران ارائه شود.

نقش تبلیغات فرودگاهی در صنعت گردشگری

اگرچه امروزه، وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی محتوامحور مانند اینستاگرام یا یوتیوب، رسانه‌های دیداری و شنیداری مانند رادیو، تلویزیون و جراید و همچنین نرم‌افزارهای موبایلی، نقش مهمی در تبلیغات گردشگری و جذب مسافران دارند، اما نباید از نقش تبلیغات محیطی هم غافل شویم.
تبلیغات فرودگاهی و تبلیغات در هواپیما به بخش مهمی از استراتژی‌های بازاریابی در صنعت گردشگری تبدیل شده‌اند. به‌طور متوسط در هر فرودگاهی سالیانه میلیون‌ها مسافر حضور پیدا می‌کنند و این فرصتی مناسب برای نمایش تبلیغات به مخاطبان هدف است. فرودگاه‌ها، اولین و آخرین جایی هستند که بر روی ذهن مخاطب در سفر اثر می‌گذارند. بنابراین با تبلیغات فرودگاهی امکان ایجاد اثری ماندگار بر روی ذهن مخاطب را خواهید داشت.

مزایای طراحی کمپین‌های فرودگاهی برای تبلیغات گردشگری

اگر قصد دارید تا صنعت گردشگری را در کشور یا منطقه‌تان رونق دهید باید بر روی جذب مسافر تمرکز داشته باشید. ایجاد تسهیلات مختلف بر روی افزایش احتمال سفر اثر می‌گذارد. اما در بسیاری از مواقع، عدم اطلاع گردشگران موجب می‌شود تا سفری اتفاق نیفتد. بنابراین تبلیغات گردشگری، جزیی جدایی‌ناپذیر از صنعت توریست محسوب می‌شوند. با تبلیغات فرودگاهی مزایای مختلفی برای تبلیغ‌کنندگان ایجاد خواهد شد:

  1. ترافیک زیاد: فرودگاه‌ها شلوغ‌ترین مکان‌هایی هستند که اکثر گردشگران در هر سفری به آنجا مراجعه می‌کنند. همین موضوع یک فرصت ایده‌آل برای کسب‌وکارها است تا تبلیغات گردشگری را به نمایش بگذارند.
  2. تمرکز بالای مخاطب: مسافران در فرودگاه وقت آزاد دارند و در مدت زمان انتظار برای سوار شدن به هواپیما، توجه کاملی به اتفاقات پیرامون و تبلیغات خواهند داشت. در داخل هواپیما نیز وضعیت همین طور است و آن‌ها به تبلیغات محیطی یا تبلیغات نمایش داده شده بر روی مانیتورها توجه کافی خواهند داشت.
  3. تنوع اقشار حاضر در فرودگاه‌ها: در تبلیغات گردشگری امکان جذب پرسوناهای مختلف وجود دارد. در کنار گردشگران، تجار و بازرگانان نیز از فرودگاه‌ها برای تردد استفاده می‌کنند.
  4. دسترسی به شاهراه نقطه فروش: تبلیغات فرودگاهی و تبلیغات در هواپیما امکان دسترسی به نقاط فروش را فراهم می‌آورند. به‌عنوان مثال تبلیغ یک هتل باکیفیت در فرودگاه یا هواپیما موجب خواهد شد تا گردشگر به انتخاب اتاق مدنظرش بپردازد. همچنین معرفی مراکز گردشگری و بازارها موجب می‌شود تا گردشگران آن‌ها را به‌خاطر سپرده و در طول سفر به آنجا مراجعه کنند.
  5. تنوع فرمت تبلیغات گردشگری در فرودگاه‌ها: نقطه تمایز تبلیغات فرودگاهی و تبلیغات در هواپیما با سایر نقاط در تنوع فرمت‌های محتوایی است. دیوارپوش‌های تبلیغاتی، برگه‌های راهنمای تبلیغاتی، کاتالوگ‌ها، نمایش ویدئو بر روی بیلبورد، تبلیغات تعاملی و غیره، همگی در محیط‌های فرودگاهی و داخل هواپیما‌ها قابل اجرا هستند.

برای اجرای تبلیغات گردشگری چه کنیم؟

اگر محصول یا خدمتی دارید که امکان تبلیغ آن در فرودگاه‌ها یا داخل هواپیما وجود دارد، به سراغ شرکت‌های تبلیغاتی بروید که در این زمینه دارای تجربه هستند. اجرای یک کمپین تبلیغات گردشگری توسط شرکت‌های حرفه‌ای، موجب خواهد شد تا احتمال نتیجه‌گیری به شکل ملموسی افزایش یابد.

سخن پایانی

تبلیغات گردشگری نقش مهمی در جذب گردشگران دارند. امروزه شیوه‌های تبلیغاتی به شدت تغییر کرده‌اند و با استفاده از خلاقیت و فناوری‌های مدرن، تبلیغات محیطی، تاثیرگذاری بیشتری بر مخاطبان دارند. همچنین در تبلیغات فرودگاهی و تبلیغات در هواپیما، از انواع فرمت‌های محتوایی برای جذب مخاطبان به سمت محصولات، خدمات یا مراکز گردشگری استفاده می‌شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *