لینک‌های کاربردی, معرفی, مقالات

محبوب‌ترین انواع گردشگری در جهان

7 مورد از محبوب ترین مدل گردشگری در جهان

اطلاع از انواع محبوب گردشگری در جهان، و داشتن شناخت کافی از منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند تا فعالیت‌های خود را متناسب با پتانسیل گردشگری منطقه خود رشد داده و با تبلیغات مناسب، گردشگران بیشتر و متعاقبا سهم و درآمد بیشتری را برای خود رقم بزنید.

در این مطلب لیستی از رایج ترین انواع گردشگری در جهان و نکاتی که بتوانید جهت شناسایی جذابیت‌های محل اقامت و منطقه خود در جذب مشتریان از آنها استفاده کنید، به شما ارائه می‌دهیم.

7 مورد از انواع گردشگری در جهان:

1- گردشگری سلامت و تندرستی “Health and wellness tourism”

۲- گردشگری روستایی “Countryside tourism”

3- گردشگری تجاری “Business tourism”

4- گردشگری غذایی “Food tourism”

5- گردشگری ورزشی “Sports tourism”

6- گردشگری حیات وحش “Wildlife tourism”

7- گردشگری مذهبی “Religious tourism”

1- گردشگری سلامت و تندرستی

این نوع گردشگری با افزایش عمومی نگرانی‌های جامعه در مورد سلامت روان محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند.
گردشگری سلامت و تندرستی به نوعی از سفر اطلاق می‌شود که در آن افراد از طریق فعالیت‌ها و تجربیات مختلف به دنبال بهبود وضعیت جسمی، روانی یا عاطفی خود هستند. که شامل بازدید از مقاصدی است که برنامه‌های سلامتی و تندرستی ارائه می‌دهند، مانند استراحتگاه‌های یوگا، اسپا، یا استراحتگاه‌های سلامتی، یا شرکت در فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، مدیتیشن، یا کارگاه‌های تغذیه. تمرکز این نوع گردشگری بر ارتقای سلامت و رفاه فردی است نه صرفاً گشت و گذار یا سرگرمی.

 • نکات بازاریابی برای گردشگری سلامت و تندرستی

به عنوان مثال، اگر اسپا دارید یا هتل شما نزدیک به کوه است، باید در مورد ویژگی‌های خاص آنها در وب سایت و شبکه‌های اجتماعی خود صحبت کنید، در مورد تمام مزایا و امکانات خود و اطراف خود تبلیغ کنید.

2- گردشگری روستایی

این دقیقا همان چیزی است که روی قلع نوشته شده است. مسافران از مناطق دورافتاده بازدید می‌کنند تا طعم چیزی ساده‌تر را بچشند، اغلب ارزان‌تر از چیزی که در شهر بزرگ موجود است.

این نوع گردشگری به اندازه سایر موارد ریشه در تورها یا جاذبه‌های گردشگری ندارد. بیشتر به تجربه بازدیدکنندگان مربوط می‌شود، و در مورد فرار از محیط معمولی و تجربه زندگی همانطور که دیگران در آن زندگی می‌کنند، به دور از سر و صدا و هیاهو است. اغلب اوقات، گردشگری در حومه شهر به جای دیدن یک چیز عالی یا کاوش در یک محیط خاص به معنای تجربه یک رویداد است.

 • نکات بازاریابی برای گردشگری روستایی

به این نوع گردشگری که به آن گردشگری روستایی نیز می‌گویند، برای مهمانخانه‌ها و به خصوص B&B ها بسیار مناسب است. مردم دوست دارند طعم‌های باستانی را بچشند و هوای پاک را در پس زمینه‌ای خالص تنفس کنند. اطمینان حاصل کنید که تمام جزئیات را در وب سایت خود و در پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود منتشر کنید. آیا حیوان خانگی دارید که در اطراف ملک می‌دود؟ آن را به تصویر درآورید! آیا داستان‌های خانوادگی خنده‌دار دارید که در ملک اتفاق افتاده است؟ با مخاطبان درمیان بگذارید. آیا شما یک باغچه سبزی یا یک باغ دارید؟ عکس بگیرید و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. آیا دوچرخه تهیه می‌کنید؟ خوب، منتظر چه چیزی هستید تا آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید یا به مشتریان وفادار خود تخفیف بدهید؟

3) گردشگری تجاری

این نوع گردشگری شامل سفر به نقاط مختلف برای رسیدگی به مسائل کاری یا تجاری است. در گردشگری تجاری، افراد همچنان طبق برنامه منظم خود کار می‌کنند، اما تفاوت این است که آنها دور از محل کار معمولی خود این کار را انجام می‌دهند. نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی که در سفرهای کاری اتفاق می‌افتد شامل شرکت در سمینارها، نمایشگاه‌های تجاری، جلسات و کنفرانس‌ها می‌شود، این قبیل گردشگری تجاری به خودی خود شامل تور نیست، اما شامل رزرو هتل، غذا و خرج کردن پول در جامعه محلی است و بنابراین در این لیست محسوب می‌شود.

 • نکات بازاریابی برای گردشگری تجاری
  یک ایده عالی؟ با تمام نمایشگاه‌ها و رویدادهای شهر و منطقه خود به سرعت در ارتباط باشید. به عنوان یک قاعده کلی، داشتن اطلاعات جامع از همه چیزهایی که در منطقه شما اتفاق می‌افتد و استفاده از هر چیزی که از یک هفته به هفته دیگر وجود دارد برای افزایش مطلوب میزان مخاطبان و مشتریان بسیار مهم است.
  نیازی به گفتن نیست، به عنوان مثال، اگر یک اتاق کنفرانس در ساختمان خود دارید، باید این عنصر را در وب سایت خود نمایش دهید، و تمام اطلاعاتی را که ممکن است یک سازمان نیاز داشته باشد، از قیمت‌ها گرفته تا تعداد صندلی‌ها و امکان اضافه کردن یک بوفه، ارائه دهید.

4) گردشگری غذایی

صحبت از بوفه‌ها شد، آیا کسی هست که غذای خوب را دوست نداشته باشد؟ بسیاری از گردشگران به سادگی از ذائقه خود پیروی می‌کنند و مقصد تعطیلات خود را بر اساس چیزهایی که می‌خواهند بخورند انتخاب می‌کنند.
مقاصد پرطرفدار برای گردشگری غذا شامل ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و ژاپن است و اگر در یکی از این مقاصد یا مکان خاصی هستید که به خاطر غذاهای خوشمزه‌ای که من نامی از آنها نبرده‌ام، معروف است، فقط مطمئن شوید که بازاریابی شما شامل تصویری از هر چیزی است که محلی و خوشمزه باشد، که می‌توانیم آن را “یک نوع گردشگری خوشمزه” بنامیم.

 • نکات بازاریابی برای گردشگری غذایی
  تصاویری در مورد مکان‌هایی برای خوردن غذاهای محلی، تورهای تاکستان و سرگرمی‌های غذایی و امثال آن مناسب است به اشتراک بگذارید. می‌توانید با یک سرآشپز یا رستوران محلی همکاری کنید تا طرز تهیه یک خوراکی محلی را آموزش دهید. غذاهای لذیذ محلی به فروش برسانید یا با رستوران‌های محلی قرارداد ببندید تا به مشتریان خود تخفیف بدهید.

5) گردشگری ورزشی

گردشگری ورزشی نوعی گردشگری است که شامل حضور در رویدادهای ورزشی یا شرکت در فعالیت‌های ورزشی می‌شود. به عنوان یک هتل‌دار، گردشگری ورزشی فرصتی را برای جذب نوع خاصی از مسافر و افزایش مخاطب در دوره‌های پر تقاضا ارائه می‌دهد.
رویدادهای ورزشی، مانند ماراتن، مسابقات گلف، و مسابقات ورزشی بین‌المللی، می‌توانند تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را به یک مقصد بکشانند. این مسافران اغلب به اقامتگاه نیاز دارند و هتل‌ها را به بخش مهمی از صنعت گردشگری ورزشی تبدیل می‌کنند.

 • نکات بازاریابی برای گردشگری ورزشی
  مطمئن شوید که همیشه از تمام رویدادهای ورزشی در شهر خود و حتی در منطقه خود آگاه باشید. گاهی اوقات یک قیمت خوب می‌تواند افراد را متقاعد کند که در یک مکان متفاوت اقامت کنند. هوشمند باشید و همیشه با قیمت گذاری پویا بازی کنید تا همیشه قیمت رقابتی داشته باشید.

همیشه زمانی که می‌توانید خدمات و امکانات تخصصی ارائه دهید، مانند گزینه‌های صبحانه زود هنگام برای ورزشکاران، صندوق‌های امن برای تجهیزات ورزشی، و امکانات تناسب اندام، تبلیغ کنید. این خدمات می‌تواند به تمایز یک هتل از رقبای خود و جذب گردشگران ورزشی کمک کند.

6) گردشگری حیات وحش

گردشگری حیات وحش، صنعتی در حال رشد است که شامل سفر به مناطق طبیعی برای مشاهده و تعامل با حیات وحش است. این می‌تواند شامل فعالیت‌هایی مانند تماشای پرندگان، تماشای نهنگ و سافاری باشد. هتل‌های واقع در نزدیکی پارک‌های ملی یا سایر مناطق حفاظت‌شده نیز می‌توانند از گردشگری حیات وحش بهره‌مند شوند، زیرا این مناطق اغلب میزبان حیوانات مختلفی هستند که گردشگران ممکن است بخواهند آن‌ها را ببینند.

 • نکات بازاریابی برای گردشگری حیات وحش
  شاید نیاز به گفتن نباشد، اما این نوع مناطق حفاظت شده صندوقچه گنج هستند. هتل‌هایی که بسته‌ها یا فعالیت‌های ویژه و مرتبط با گردشگری حیات وحش ارائه می‌دهند نیز می‌توانند از این موقعیت‌ها بهره‌مند شوند. به عنوان مثال، هتلی که در نزدیکی یک پارک ملی قرار دارد، ممکن است پیاده‌گردی یا سافاری با راهنما را که توسط طبیعت‌شناسان با تجربه هدایت می‌شود، ارائه دهد. این می‌تواند راهی عالی برای گردشگران باشد تا نگاه دقیق‌تری به حیات وحش محلی داشته باشند و در مورد حیوانات و زیستگاه آنها اطلاعات بیشتری کسب کنند.

7) گردشگری مذهبی

گردشگری مذهبی نوعی از گردشگری است که شامل بازدید از اماکن مذهبی و شرکت در فعالیت‌های مذهبی می‌شود. که شامل سفر به عبادتگاه‌ها مانند کلیساها، معابد و مساجد و همچنین شرکت در جشنواره‌های مذهبی و زیارتی باشد.

گردشگری مذهبی در سرتاسر جهان رواج دارد و افراد زیادی به دلایل مختلف به این نوع سفر می‌پردازند. برخی افراد به دلایل مذهبی مانند شرکت در زیارت یا زیارت مکان مقدس سفر می‌کنند. دیگران ممکن است علاقه‌مند به یادگیری بیشتر در مورد ادیان مختلف و نقش آنها در فرهنگ‌های مختلف باشند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از “el camino de Santiago” یا معابد در هند یا تایلند.

 • نکات بازاریابی برای گردشگری مذهبی
  اگر محل اقامت شما نزدیک به یک منطقه معنوی است، بهتر است همه چیز مربوط به رویدادهای مذهبی را که در آنجا رخ می‌دهد بدانید و در مورد خدمات تبلیغاتی و اطلاعاتی که می‌توانید در مورد آنها انجام دهید فکر کنید تا بتوانید به گردشگران خدمات ارائه بدهید.

همان‌طور که در بالا مشاهده کردید این موارد از محبوب‌ترین انواع گردشگری در جهان هستند اما این بدان معنا نیست که گردشگری محدود به همین موارد است با توجه به نوع منطقه، فرهنگ و اقلیم، سبک زندگی و نیاز مردم برخی منابع، حتی تا 63 مورد زیرمجموعه مختلف برای گردشگری نام برده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *