معرفی, مقالات

آیا می‌دانید کمپین تبلیغاتی چیست؟

تعریف کمپین و کمپین تبلیعاتی و اهداف و دلایل کمپین تبلیغاتی چیست؟

اگر اخیرا محصول یا خدمات جدیدی را طراحی و روانه بازار کرده‌اید، حتی اگر بهترین محصول یا خدمات در نوع خود و در بین رقبا باشد، ولی افراد از وجود آن اطلاعی نداشته باشند، هیچ سودی برای شما نداشته و موفق به فروش آن نخواهید شد. به همین دلیل کمپین‌های تبلیغاتی بسیار مهم هستند. انواع مختلفی از کمپین‌های تبلیغاتی وجود دارند که هر کدام بسته به نوع کسب و کار شما می‌توانند بهترین باشند. در این مقاله به زبان ساده توضیح می‌دهیم که مفهوم کلمه کمپین، کمپین تبلیغاتی، دلایل و اهداف استفاده از کمپین تبلیغاتی چیست. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

مفهوم لغت “کمپین”

لغت “کمپین” در اصل به معنای یک عملیات نظامی یا سیاسی است در یک ناحیه محدود، بر روی گروه هدف از پیش تعیین شده، با هدف و نتیجه از پیش تعیین شده. زمانی که از کمپین تبلیغاتی نام می‌بریم نیز تقریباً معنای مشابهی مد نظر است. اگر شناخت کافی از برند، محصول و بازار خود داشته باشیم، کمپین تبلیغاتی به نسبت، هزینه بسیار کمی خواهد داشت. اما هر چه شناخت ما از خودمان و شرایط محیطی کمتر باشد هزینه‌های کمپین بالاتر خواهد رفت. درست مانند یک عملیات نظامی که با کمترین شناخت نسبت به دشمن و منطقه عملیاتی انجام شود، بدیهی است که چنین عملیاتی بیشترین کشته و کمترین دست‌آورد را خواهد داشت.

معنی “کمپین تبلیغاتی” چیست؟

در واقع “کمپین تبلیغاتی” مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی است که برای تبلیغ و شناساندن یک محصول یا خدمات به جامعه هدف مورداستفاده قرار می‌گیرد. یک کمپین تبلیغاتی حول یک موضوع خاص و منحصر به فرد برای ایجاد آگاهی از برند درباره محصول یا خدمات یک شرکت، طراحی و راه‌اندازی می‌شود.
به عبارت دیگر، بازاریابان با استفاده از کمپین‌های تبلیغاتی پیام خود را به مشتریان بالقوه می‌رسانند. یک کمپین تبلیغاتی می‌تواند مجموعه‌ای از آگهی‌های فردی مختلف با استفاده از پنل اس ام اس یا تبلیغ در رسانه‌ها از جمله رادیو، تلویزیون و اینترنت باشد که همه هدف یکسانی را دنبال می‌کنند. در برخی موارد، از مجموعه‌ای از ابزارها برای کمپین‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود.
بسیاری از کارآفرینان فکر می‌کنند که انجام یک کمپین تبلیغاتی به سادگی ایجاد یک تبلیغ است، اما آنها در اشتباهند. برای اینکه تبلیغات به بهترین نتایج ختم شود، بسیار مهم است که از ابتدا به درستی ساماندهی شوند.

دلایل استفاده از کمپین تبلیغاتی

تفاوتی ندارد که کسب و کار بزرگ یا کوچکی را اداره می‌کنید، توصیه کارشناسان این است که برای هرکدام، تبلیغ کنید. ایجاد کمپین تبلیغاتی تنها به این خاطر نیست که کاربران بیشتری شما را بشناسند، بلکه باعث می‌شود در ذهن افراد باقی بمانید.
بهتر است این کار را انجام دهید، در غیر این صورت رقبای شما، با استفاده از آگهی، مخاطبین شما را به سمت خود می‌کشانند. اجازه دهید یک مثال بزنیم: افرادی که برای انتخاب شدن به عنوان ریاست جمهوری کاندید می‌شوند سرشناس هستند، اما برای اینکه در ذهن مخاطبین بمانند و رای بیشتری کسب کنند، از کمپین های تبلیغاتی استفاده می‌کنند.
باید بدانید که این کمپین‌ها برای تحقق یک هدف خاص یا مجموعه‌ای از اهداف ایجاد می‌شوند. چنین اهدافی معمولا شامل، افزایش آگاهی از برند، برند تجاری، بیشتر شدن نرخ تبدیل و فروش هستند.

اهداف کمپین‌های تبلیغاتی

از کمپین‌های تبلیغاتی برای اطلاع‌رسانی، متقاعد کردن مخاطب هدف و یادآوری محصول استفاده می‌شود. با این حال، آیا افزایش فروش محصول تنها هدفی است که می‌توان برای کمپین‌های تبلیغاتی متصور شد؟ بی‌شک، خیر! شما می‌توانید با کمک کمپین تبلیغاتی به اهداف مختلفی مانند موارد زیر دست پیدا کنید:

  • معرفی محصول یا خدمت جدید
  • ترویج محصول یا خدمت فعلی
  • جذب مشتری جدید
  • افزایش آگاهی از برند
  • ایجاد انگیزه برای انجام اولین خرید
  • بازگرداندن مشتریان
  • آموزش مشتریان راغب (لید)
  • افزایش فروش
  • انتقال ارزش پیشنهادی
  • تشویق مخاطبان به تغییر برند

تعیین هدف کمپین تبلیغاتی به شما اجازه می‌دهد تا بدانید چه مخاطبی را از طریق چه کانالی هدف بگیرید. به همین دلیل، قبل از هر کاری باید بدانید که می‌خواهید با کمپین خود به چه چیزی دست پیدا کنید. به عنوان مثال، ممکن است شما بخواهید که مشتریان بیشتری را از اردوگاه رقیب جذب کنید. از این رو، شما باید پیامی قدرتمند را از طریق کمپین خود منتقل کنید تا آن‌ها برند محبوب خود را رها کنند و به سمت شما بیایند. برای نتیجه بهتر در این زمینه، می‌توانید از آژانس‌های تبلیغاتی کمک بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *