فرودگاه‌های ایران

معرفی فرودگاه مهرآباد تهران

تاریخچه و معرفی فرودگاه

 نام اصلی این منطقه یا نام اصلی روستای مهرآباد “حسین آباد”بود. تا اینکه جزو مهریه عصمت الدوله درآمد و نام مهرآباد را بر آن گذاشتند. اما بعدها به مناسبت خرج های بی رویه مهرآباد به گرو رفت و از تملک خانواده او خارج شد و دادخواهی او نزد رضاخان هم بی فایده بود و به خاطر بی مهری خویشاوندان ، چنان آزرده شد که دست از مهرآباد کشید. چندی بعد ، دریکی از روزهای سال 1296 شمسی و در اواخر جنگ جهانی اول ، مردم تهران برای اولین بار شاهد پرواز هواپیما در فراز آسمان بودند. این هواپیما به صورت قطعات مجزا ، از روسیه و از طریق بندر انزلی به وسیله اتومبیل به تهران حمل شد و پس از سوار کردن قطعات ، توسط خلبان روسی بر فراز تهران بی برج و باروی آن ایام و در ارتفاع پائین پرواز کرد و چون در آن زمان محلی به عنوان فرودگاه در تهران وجود نداشت ، خلبان در محل امور خارجه تهران (میدان مشق) به زمین نشست.

سالها بعد و به دنبال پیشرفت سریع صنعت هواپیمائی ، حق انحصاری هواپیمائی در ایران به موجب قانون ، در بهمن 1304 به شرکت هواپیمائی آلمانی یونکرس (Junkers) واگذار شد و 22 سال بعد و پس ازتأسیس باشگاه خلبانی با 20 فروند هواپیما در سال 1317، عملاً فرودگاه مهرآباد تأسیس و متولد شد. در سال 1325 اولین گروه خلبانان نیروی هوایی به آمریکا اعزام شدند و پس از آن نیروی هوایی در سال 1328 با هواپیمای T.86 و F.33 در مهرآباد شروع به کاركرده و عملیات پروازی را آغاز نمودند . رشد تکنولوژی صنعت هواپیمائی و عضویت ایران در سازمان ایکائو منجر به رشد روز افزون صنعت حمل و نقل هوایی مسافری و باری در فرودگاه مرکز ایران (مهرآباد) گردید.

در حال حاضر فرودگاه مهرآباد با دارا بودن 4 ترمينال پذيراي حدود 14 ميليون مسافر ساليانه با همكاري 23 شركت هواپيمايي داخلي مي باشد . مهرآباد داراي 5 پاركينگ خودروي مسافرين با ظرفيتي معادل 7000 محل توقف است و حدود 10 شركت با همكاري برخي از برندهاي اغذيه و پوشاك و خدمات داخلي و خارجي در ترمينال هاي مهرآباد به ارائه خدمات مسافرين مشغول مي باشند .

مهرآباد داراي يك برج مراقبت پرواز و مجهز به رادارهاي ريتيون و آريا مي باشد و با دو باند و يك تاكسي وي اصلي فعاليت پروازي صورت مي گيرد. همچنين با داشتن ماشين آلات و تجهيزات روز دنيا در بخش ايمني و آتش نشاني داراي cat 9 ايمني است .

اپرون شرقي و غربي مهرآباد در حال حاضر ظرفيت پذيرش حدود 50 هواپيماي بدنه متوسط را داشته و 3 شركت هندلينگ كننده مسئوليت نقل و انتقال بار و مسافر را از ترمينال به سطوح پروازي و برعكس بعهده دارند .

با توجه به روند رو به رشد تقاضاي مسافرت هوايي ، در چشم انداز آتي تا زمان مهيا شدن فرودگاه امام خميني در پذيرش برخي مسيرهاي طولاني پروازهاي داخلي ، نياز به توسعه كمي و پس از انتقال تعدادي از پروازهاي داخلي به فرودگاه مذكور ، فرصت بيشتري براي اجراي توسعه كيفي در مهرآباد مهيا خواهد شد

لذا باز طراحي فضاي اپروچ تهران بمنظور ارتقاي سطح ايمني پروازها و كاهش آلودگي محيط زيست ، استقرار سامانه هاي جديد راداري ، توسعه بيشتر اراضي همجوار در ايجاد اپرون و استانداردسازي سطوح پروازي با احداث رپيد تاكسي وي ، احداث ساختمان دوم تكنيكال بلاك ، احداث ترمينال جديد در محل فعلي ترمينالهاي 3و4و6 ، احداث پاركينگ طبقاتي ، احداث هتل و مركز خدمات مسافرين و استقرار برندهاي معتبر اغذيه و خدمات ، از برنامه هاي پيش رو در توسعه فرودگاه مهرآباد مي باشد .

دسترسی به فرودگاه مهرآباد

خط 4 متروی تهران دارای دو ایستگاه در ترمینال های 1 و 2 و همچنین ترمینال 4 و 6 این فرودگاه دارد که می توانید به راحتی از مرکز شهر در هر کدام از این ترمینال ها وارد فرودگاه شوید همچنین اتوبوس خط 3-5، اتوبوس بی آر تی خط 10 و اتوبوس خط 1/18شما را با کمترین هزینه به فرودگاه می رساند.

همچنین اگر قصد دارید با خودروی شخصی به فرودگاه مهرآباد بروید، این فرودگاه دارای 4 پارکینگ می باشد.

  • پارکینگ شماره 1: پارکینگی طبقاتی با وجود 3 طبقه بالایی و 3 طبقه زیرین که دارای ظرفیتی به تعداد 2700 خودرو می باشد.
  • پارکینگ شماره 2: پارکینگی طبقاتی با وجود 3 طبقه بالایی که دارای ظرفیتی به میزان 520 دستگاه خودرو است.
  • پارکینگ شماره 3: پارکینگ روباز که دارای ظرفیتی به میزان 300 دستگاه خودرو است.
  • پارکینگ شماره 4: پارکینگی طبقاتی با وجود 1 طبقه بالایی و 3 طبقه زیرین که دارای ظرفیتی به میزان 1400 دستگاه خودرو است.

 

وضعیت پروازهای ورودی و خروجی در ترمینال های فرودگاه مهرآباد

کدام پرواز کدام ترمینال
نام ایرلاین
خروجی از ترمینال
ورودی از ترمینال
هواپیمایی آتا
۲
۲
هواپیمایی آسمان
۴
۶
هواپیمایی ایران ایر
۲
۲
هواپیمایی ایران ایرتور
۲
۲
هواپیمایی پویا
۴
۶
هواپیمایی تابان
۴
۶
هواپیمایی زاگرس
۱
۱
هواپیمایی ساها
۴
۶
هواپیمایی سپهران
۴
۶
هواپیمایی قشم ایر
۲
۲
هواپیمایی کارون
۲
۲
هواپیمایی کاسپین
۴
۶
هواپیمایی کیش ایر
۱
۱
هواپیمایی ماهان
۴
۶
هواپیمایی معراج
۲
۲
هواپیمایی وارش
۱
۱
هواپیمایی پارس
۴
۶
هواپیمایی ایروان
۱
۱
هواپیمایی چابهار
۱
۲
هواپیمایی یزد
۴
۶
هواپیمایی آساجت
۲
۲
هواپیمایی فلای پرشیا
۴
۶
هواپیمایی طوس
۲
۲

برای تبلیغات در فرودگاه مهرآباد تهران با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *