گزارش, معرفی

انواع کمپین تبلیغاتی چیست؟

آشنایی با انواع کمپین تبلیغاتی

شناخت انواع کمپین‌های تبلیغاتی یکی از وظیفه‌های مهم مسئولین بازاریابی در هر شرکت است. این کمپین‌های تبلیغاتی هستند که به کسب‌وکار شما کمک می‌کنند آگاهی از برند خود را افزایش دهید، مشتریان جدیدی کسب کنید و فروش بسیار بیشتری داشته باشید.
یک کمپین تبلیغاتی، نوعی تلاش بازاریابی استراتژیک است که هدف آن، ترویج یک محصول یا خدمت از طرف یک شرکت یا فرد است. کمپین‌های تبلیغاتی برای جلب‌توجه مصرف‌کنندگان از چندین راه مانند تلویزیون، تبلیغات چاپی، شبکه‌های اجتماعی و ایمیل استفاده می‌کنند.
همۀ متخصصین تجارت معتقدند انتخاب درست کمپین تبلیغاتی، برابر است با افزایش شهرت برند، مشتری بیشتر، سود بیشتر و در مجموع پول بیشتر. اما تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام‌یک از کمپین‌های تبلیغاتی را در کسب‌وکار خود انجام دهید، کار ساده‌ای نیست. شما باید از چگونگی ایجاد و اجرای هر کمپین و کاربردهای آن مطلع باشید تا بتوانید احساسات و هویت برند خود را با موفقیت به مشتریان منتقل کنید.
در حال حاضر، شرکت‌ها در سراسر جهان، سالانه به طور میانگین حدود 450 میلیارد دلار را فقط برای تبلیغات هزینه می‌کنند. شاید این رقم خیلی بالا به نظر برسد؛ اما حقیقت این است که این شرکت‌ها می‌دانند پولشان را کجا خرج کنند. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها کمپین‌های تبلیغاتی را به‌خوبی می‌شناسند.
در این مقاله، ما در مورد هفت نوع کمپین تبلیغاتی که می‌توانید در شرکت خود اجرا کنید بحث خواهیم کرد. این موارد، به‌عنوان کمپین‌های مادر شناخته می‌شوند و بسیاری از کمپین‌های تبلیغاتی کوچک‌تر، زیرمجموعۀ آن‌ها قرار می‌گیرند.
آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

کمپین جذب مشتری
کمپین بازاریابی محصول
کمپین تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی
کمپین تبلیغات پرداختی
کمپین بازاریابی محتوا
کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر
کمپین تبلیغاتی آگاهی از برند

کمپین جذب مشتری

مجموعه فعالیت‌های تبلیغاتی است که علاوه بر افزایش آگاهی در مورد برند شما، به طور مستقیم منجر به جذب مشتریان جدید می‌شود. همان‌طور که از نام این کمپین پیداست، هدف آن فقط و فقط، خلق و جذب مشتری است. این کمپین، در تلاش است مشتری‌های احتمالی موجود در بازار، از برند و محصول شما آگاه شوند. سپس سعی می‌کند آن‌ها را از مرحلۀ آگاهی به مرحلۀ خرید منتقل کند.
کمپین جذب مشتری باید چشم‌اندازهای ایده‌آل را با محتواهای آموزشی جذاب درگیر کند تا مردم تصمیم بگیرند به محصول شما جدی‌تر فکر کنند. این محتواها ممکن است شامل ایمیل (متن و تصویر و…)، پست شبکه‌های اجتماعی، تیزرها و پست‌های وبلاگ باشد.
فراموش نکنید مهم‌ترین هدفی که در این کمپین دارید، تولید مشتری است؛ بنابراین باید بدانید که کمتر به سود منتهی می‌شود و بیشتر روی خلق خریداران تمرکز دارد. به‌ عبارت‌ دیگر، هدف این کمپین ROI (بازگشت سرمایه) نیست. اما وقتی مشتریی نباشد، خبری از سودهای بعدی هم نخواهد بود. پس این کمپین را خیلی جدی بگیرید.

کمپین بازاریابی محصول

چهار پارامتر اصلی وجود دارد که هم‌ زمان باید در این کمپین روی آن‌ها انرژی بگذارید:
محصول
بازاریابی
موفقیت مشتری
فروش
در نگاه اول، ممکن است فکر کنید راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی محصول ساده است و از زمان اولین فروش، سودهای هنگفتی خواهید برد. اما قبل از هر چیز، باید یک تفکر استراتژیک و هوشمندانه در این کمپین داشته باشید و خوش‌خیال نباشید.
درست مانند فروش به وسیله افیلیت مارکتینگ، قبل از راه‌اندازی، درک نیازهای مشتری و چگونگی تأثیر آن بر پیام تبلیغاتی حرف اول را می‌زند. پس از راه‌اندازی، باید از خود بپرسید آیا اهداف اولیۀ فروش برآورده شده است؟ سپس روی اینکه چگونه تقاضای مداوم برای محصول خود داشته باشید تمرکز کنید. اینجا همه چیز حول محور “محصول” می‌چرخد.

کمپین تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی

میان انواع کمپین‌های تبلیغاتی، برای فعالان حوزۀ دیجیتال مارکتینگ، این کمپین اهمیت بیشتری خواهد داشت. به‌طور کلی، یک کمپین تبلیغاتی موفق در شبکه‌های اجتماعی از چهار قسمت مهم تشکیل می‌شود:

نقشه‌ای کاملاً حساب شده
اهدافی مشخص و واضح
تبلیغات چندکاناله
تحلیل نهایی
برای راه‌اندازی این کمپین، بهتر است با تجزیه و تحلیل اکانت‌ها و دنبال‌کنندگان برندتان در شبکه‌های اجتماعی شروع کنید. در تیم خود وظایفی تعیین کنید تا مسئولیت تبلیغات، طراحی و پیام‌رسانی در طول کمپین با یکدیگر تداخل نداشته باشد. سپس بودجۀ خود را تعیین کنید.
کمپین شبکه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند اگر قصد دارید خود را از رقبا جدا کنید یا تجارت جدیدی راه‌اندازی کنید، خیلی ساده آگاهی از برند را افزایش دهید. برای این کار، می‌توانید از یک کمپین اشتراک‌گذاری (Sharing Campaign) استفاده کنید. نکتۀ مهم این است که همواره معیارهایی مانند منشن شدن نام برند، تغییرات تعداد دنبال‌کنندگان، بازتوییت‌ها و تعداد کامنت‌ها را رصد کنید.
اینجا هم باید به معیارهایی مانند مدت‌زمان حضور در سایت و تعداد کل بازدید توجه کنید. این روزها پیشنهادات تخفیفی که روی بنر وب‌سایت‌ها می‌بینیم، به طرز چشمگیری آمار فروش محصولات را افزایش داده‌اند.
نه‌تنها در این کمپین، بلکه در دیگر انواع کمپین‌های تبلیغاتی نیز از رویکرد چندکاناله استفاده کنید تا از طریق بسترهای مختلف پیام خود را به مخاطب برسانید. مثلاً تمام زمان و انرژی را روی صفحۀ فروشگاه خود در اینستاگرام نگذارید. سعی کنید لینکدین، توییتر و علی‌الخصوص یوتوب را جدی بگیرید. در طول کار کردن روی این کمپین، همواره عملکرد آن را از نظر معیارهای مشارکت و تعداد فروش جدید، ارزیابی کنید.

کمپین تبلیغات پرداختی

انواع کمپین‌های تبلیغاتی پرداختی را می‌توان در سه مورد زیر خلاصه کرد:

تبلیغات با موتورهای جست‌وجو

در این استراتژی، از تبلیغات تصویری و متنی در بسترهایی مانند گوگل استفاده می‌شود. در واقع شما به موتورهای جست‌وجو پول پرداخت می‌کنید تا محتوای تبلیغاتی شما را به عموم نمایش دهند.

تبلیغات با ابزار نمایش

این کمپین تبلیغاتی از ابزارهای در معرض دید استفاده می‌کند که تبلیغ را به بازدیدکنندگان نمایش دهد. بنرهای تبلیغاتی که وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهند، بیلبوردهای شهری و تبلیغات تلویزیونی و رادیویی در این گروه می‌گنجند.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

در این کمپین، بر اساس تعاملات و علایقی که کاربران صفحات اجتماعی دارند، تبلیغات تصویری یا ویدئویی خود را به آن صفحات می‌سپارید. در این حالت، چون از صفحه‌ای به غیر از صفحۀ خودتان استفاده می‌کنید، باید پول پرداخت کنید. امروزه بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا، از طریق اینفلوئنسرهایی که دنبال‌کنندگان زیادی دارند تبلیغات خود را انجام می‌دهند.

کمپین بازاریابی محتوا

منظور از کمپین بازاریابی محتوا (Content Marketing Campaign)، نوعی فعالیت بازاریابی مبتنی بر محتوا است که در مدت‌زمان 30 تا 90 روزه اجرا می‌شود و روی مخاطب یا موضوع خاصی متمرکز است. این کمپین را با کمپین تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی که دائماً باید در حال اجرا باشد، اشتباه نگیرید.
بازاریابی محتوا، باید نوعی شخصیت خاص در خریدار تولید کند. در این راستا، باید ایده‌های محتوا را بر اساس موضوع کمپین بازاریابی محتوا و اطلاعات شخصیت خریدار خود توسعه دهید. مرحلۀ بعدی، برنامه‌ریزی کمپین خود در قالب یک تقویم محتوا است. شما در این کمپین می‌توانید از قالب‌های زیر استفاده کنید:

ویدئو
پست‌های وبلاگ
کتاب‌های الکترونیکی
دوره‌های آموزشی آنلاین
پست‌های شبکه‌های اجتماعی
اینفوگرافیک‌ها

نگارش تقویم محتوا به تیم شما کمک می‌کند بفهمد هر محتوا چه زمانی باید منتشر شود. پس از برنامه‌ریزی، باید کلمات کلیدی را بر اساس مرتبط بودن، رقابت و حجم شناسایی کنید. بهتر است کلمات کلیدیی را انتخاب کنید که مسیر ایجاد محتوای مفید و ارزشمند را هموارتر کند. آخرین مرحله از این کمپین، انتشار محتوا است که می‌تواند از طریق شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت و پست الکترونیک انجام شود.

کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر

در میان انواع کمپین‌های تبلیغاتی، این کمپین محبوبیت زیادی میان مردم دارد. محتوای تولید شده توسط کاربر، شامل پست‌های وبلاگ و پست‌های شبکه‌های اجتماعی است که مشتریان شما از آن‌ها برای به اشتراک گذاشتن عشق خود به برند و محصولات شما استفاده می‌کنند.
قدرت محتوای تولید شده توسط کاربر واضح است. مشتریان شما از این راه مستقیماً به دوستان و خانوادۀ خود می‌گویند که باید نگاهی به برند شما بیندازند. این یعنی تبلیغات. در همین حال، مخاطبان شما در حال تولید محتوا برای شما هستند.
هنگام استفاده از این نوع کمپین تبلیغاتی، استفاده از هشتگ‌های منحصر‌به‌فرد بسیار تعیین‌کننده است. مهم‌ترین قسمت در اجرای یک کمپین موفق، پاسخگویی و تعامل با مخاطبان هنگام شرکت آنها در این طرح است. این کار به مشتریان شما نشان می‌دهد این کمپین به همان اندازه که برای آن‌ها مهم است، برای شما هم مهم است.

کمپین تبلیغاتی آگاهی از برند

هدف اصلی این کمپین تبلیغاتی، دیده شدن هرچه بیشتر برند شماست. این کمپین را می‌توان در پنج مرحلۀ اصلی اجرا کرد.

مخاطبان خود را بشناسید.

برای ترسیم مخاطب موردنظر خود از پارامترهای زیر استفاده کنید:
جنسیت
سن
درآمد
محل زندگی
عنوان شغلی

پاتوق آنلاین مخاطبان را پیدا کنید.

برای آگاهی‌بخشی از برند خود، لازم نیست همه جا تبلیغ کنید. از بستر خاصی استفاده کنید که بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری در تبلیغات باشد.

به بودجه پایبند باشید.

میزان بودجه‌ای که دارید، به شما می‌گوید کجا و چقدر می‌توانید تبلیغ کنید. اگر بودجۀ هنگفتی ندارید، از خود بپرسید کدام پلتفرم می‌تواند شما را با حداقل هزینه در مقابل بیشترین مشتری قرار دهد. خلاق باشید. شاید باورتان نشود اما راه‌هایی هست که می‌توانید به‌ صورت رایگان برند خود را به تعداد زیادی از مردم معرفی کنید. برای شناختن این راه‌ها، باید از افراد متخصص و با تجربه کمک بگیرید.

اهداف خود را بشناسید.

تعیین کردن اهدافی مشخص، به شما کمک می‌کند بدانید آیا کمپین آگاهی از برندتان موفقیت‌آمیز بوده یا خیر. به‌ عنوان‌ مثال، آیا فقط آگاهی‌ بخشی از برند را می‌خواهید؟ یا می‌خواهید تغییرات بازدید از وب‌سایت و مشترکان ایمیلی را نیز پیگیری کنید؟

نتایج را به طور مداوم پیگیری کنید.

به داده‌ها و گزارش‌هایی که تیم شما تهیه می‌کند توجه کنید تا بتوانید میزان موفقیت کمپین را رصد کنید. از این دانش، برای ایجاد تنظیمات لازم در طول کمپین‌های بعدی استفاده کنید.

امروز شرکت شما، در این مرحله از رشد کسب‌و‌کار خود، به کدام نوع کمپین تبلیغاتی نیاز دارد؟ به یاد داشته باشید که نیازی به استفاده از همۀ انواع کمپین‌های تبلیغاتی نیست. در واقع، حتی امتحان کردن کمپین‌ها نیز مؤثر نخواهد بود.

در عوض، بهتر است یک یا دو نوع کمپین تبلیغاتی را انتخاب کنید و در اجرای آن متخصص شوید. همکاری با یک تیم حرفه‌ای و با تجربه، می‌تواند نتایج حیرت‌انگیزی در اجرای کمپین‌های شما داشته باشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *